Константин Гърнев /1894 – 1966/

Константин Гърнев е роден на 18.01.1893.г в село Либяхово (сега Илинден), Благоевградско като четвърто от седемте деца на Георги Гърнев и Гица Константинова.

От 1913 до 1921 г. с прекъсване следва в Художествената академия в София. От 1924 до 1931г следва живопис в Мюнхенската художествена академия. Там учи първоначално при проф. Херман Грьобер, а по-късно е майсторски ученик на проф. Франц фон Щук. След завършване на Мюнхенската академия, повече от десет години (1926-1937г.) пътува по цяла Европа, в Близкия Изток и се установява да живее и работи в Мюнхен.

През 30-те години на 20 век вече си е спечелил авторитет и популярност. Участва в много изложби в България и в Германия. През 1934 г. организира първата си самостоятелна изложба в София, а през 1940 г. показва над 90 картини на изложба в галерия на площад „Ленбах“ в Мюнхен. В периода 1933-1942 г. изпраща в София свои творби за участия в ОХИ като член на Дружеството на новите художници. В VIII ОХИ 1934 г. участва с „Момиче“, „Селски къщи“ и „Бакалска махала“. В IX ОХИ 1935 г. показва „Пейзаж“ и „Композиция“. В Трета пролетна изложба на новите художници 1937 г. представя 6 графики. Работи като сътрудник в много институционални проекти. Превръща се в жива връзка между културите на България и Германия. В българския периодичен печат, във вестник „Зора“, в списанията „Завети“ и „Златорог“ публикува материали за художествения живот в Мюнхен, а в Германия е домакин на гостуващите в града български творци.

По време на Втората световна война, в бомбандировките на Мюнхен е унищожено ателието на художника, заедно с голяма част от картините му.

Член е на „Ново мюнхенско художествено сдружение“ и участва в ежегодните му изложби в „Дома на изкуството“.

Кочо Гърнев е член основател на „Съюза за защита на художниците“ (1948 г., Германия) и на Дружеството на художниците „Павилион“ (1950 г.), чийто председател става по-късно. Има свои ученици. Присъства осезаемо в център-галерия „Малура“ и обществото „Зеерозенкрайз“, обединяващо творци от всички изкуства.

До края на живота си остава в Мюнхен. Работи в жанровете пейзаж, портрет, композиция, голо тяло, натюрморт. Живописно-експресивното му виждане е фокусирано върху градската действителност в нейните различни проявления. Вниманието му привличат пъстрите панаири, традиционния Октобърфест в Мюнхен, кабарета, кафенета, широките улици. Обича да работи върху връзката художник- модел. Вълнуват го голото тяло, уловения миг върху лицето на модела. Творбите му се запомнят с експресивната пластична форма и богат и сложен колорит.

Умира на 06.06.1966г. в Мюнхен.

Още за автора: https://djurkovigallery.com/blog/konstantin-garnev/